تفکر کل نگر کمال و بلوغ را برای تفکر انسان به ارمغان می آورد و موجب می شود از فاصله ای دورتر به مسایل بنگرد. اینکار شبیه بزرگتر کردن کادر عکاسی است. یک کادر بزرگتر نه تنها چیزی را که می بینید بزرگتر می کند بلکه کارایی شما را هم در ثبت لحظه ها بالاتر می برد.

دونالد ترامپ: “انسان به هر حال باید فکر کند پس چرا بزرگ اندیش نباشد.

ذهنیت متفکران کل نگر

خصوصیات افراد کل نگر

متفکران کل نگر دائم در حال یادگیری هستند

متفکران کل نگر هیچ وقت به دانش خود بسنده می کنند. آن ها همیشه به دیدن جاهای تازه، خواندن کتابهای جدید، دیدن افراد جدید و یاد گرفتن هنرهای تازه سرگرمند و به سبب همین تمرین و تکرار، غالبا می توانند بین چیزهایی که ظاهرا به هم ارتباط ندارند ارتباط برقرار کنند. آنها سراسر عمر شاگرد هستند.

متفکران کل نگر آگاهانه گوش می دهند

یکی از بهترین راه های گسترش تجربیاتتان ، گوش دادن به سخن کسی است که در حوزه ای کارشناس است که شما نیستید.

اگر قرار است چیزی یادبگیرید و رشد کنید باید بدانید چه سوالاتی به پرسید و پاسخ ها را چگونه در زندگیتان به کار گیرید. گوش دیدن بسیار بیشتر از حرف زدن آموزگارتان خواهد بود.

وقتی با کسی ملاقات می کنید خوب است موضوعی برای یادگیری در ذهن داشته باشید. شرا

کت با افرادی که در زمینه هایی متفاوت با شما تخصص دارند بسیار سودمند است. متفکران کل نگر آگاهند که بسیاری از چیزها را نمی دانند. آنها سوالات عمیق می پرسند تا درک و فکر خود را وسعت دهند. اگر می خواهید تفکر کل نگرانه داشته باشید، شنونده خوبی باشید.

متفکران کل نگر، دید گسترده ای دارند

هنری دیوید تورو: خیلی وقتها چیزی را که در شعاع دیدمان قراردارد نمی بینیم چون در شعاع فکرمان قرار ندارد.

انسانها عادت دارند ابتدا دنیای خود را ببینند.

آنچه که هستیم تعیین می کند چه چیزهایی را می بینیم و به چه چیزهایی می اندیشیم. متفکران کل نگر پذیرفته اند که دنیایی جز دنیای خودشان وجود دارد. آنها تلاش می کنند از جلد و قالب خود خارج شوند و دنیای دیگران را نیز از نگاه آنها ببینند. دیدن دریا هنگامی که در آب فرو رفته اید دشوار است. برای پی بردن به نگاه دیگران، ابتدا باید پی ببرید آنها چطور فکر می کنند. شنونده خوبی بودن مطمئنا در این راه موثر است. کار دیگری که می توان انجام داد خارج شدن از قید مسایلی است که برای خودتان اهمیت دارد. باید سعی کنید در نگاه دیگران بنشینید و مسایل را از نگاه آنها ببنید.

متفکران کل نگر  کامل زندگانی می کنند

میشل ایکوئم دو مونتان ادیب فرانسوی “ارزش عمر به بلندی روزهایش نیست، در استفاده ایست که از آن روزها می بریم. چه بسا آدمها که عمر دراز دارند اما کم زندگانی می کنند.” واقعیت این است که تو می توانی هر طور بخواهی زندگی کنی اما به تو فقط یکبار این فرصت را می دهند. اگر کل نگر باشی می توانی خوب و کامل زندگی کنی و از آن خرسند شوی. هرکه تصویر کلان را ببیند دامنه تجربه های خود را گسترده می کند زیرا می خواهد جهان خود را بزرگتر کند. در نتیجه کارهایی که می کند قابل مقایسه با مردم کوته بین نیست. چنین آدمی در ضمن کمتر با رویدادهای ناخواسته روبرو می شود زیرا بیش از دیگران به اجزا و عوامل موجود در هر موقعیت توجه دارد. در چنین آدمی در عین حال بیش از دیگران، دیگران و فکر آن ها را تحمل می کند.

چرا باید دانش تفکر کل نگر را کسب کنید؟

احتمالا به صورت حسی، کل نگر بودن را سودمند می دانید. هیچ کس تمایل ندارد که ذهنیت محدودی داشته باشد و کسی آگاهانه به این وضعیت دچار نمی شود اما اگر متقاعد نشده اید چند دلیل زیر را برای لزوم تلاش برای ایجاد تفکر کل نگر در خود ملاحظه کنید:

داشتن تفکر کل نگر به شما فرصت رهبری می دهد.

شما افراد زیادی را می توانید ببینید که تفکری کل نگر دارند اما رهبر نیستند اما رهبران معدودی را می یابید که تفکر کل نگر نداشته باشند. رهبران باید بتوانند برای مردم خود کارهای مهم بکنند:

  • آنها باید بتوانند چشم انداز را قبل از افراد خود ببینند. این یکی از دلایل رهبر شدن آنهاست. رهبران قبل از دیگران دید کاملی نسبت به شرایط دارند و بیش از دیگران می بینند.
  • آنها باید موقعیت ها را در نظر گرفتن متغیر های گوناگون بسنجند. رهبرانی که تفکر کل نگر دارند امکانها را به خوبی تشخیص می دهند. ماکس دوپری می گوید: ” اولین مسئولیت رهبر تعریف واقعیت است” . انجام این کار به رهبر اجازه می دهد بستری را برای ایجاد چشم انداز ایجاد کنند وقتی رهبران این کار را انجام دهند می توانند: تصویری از مسیر حرکت تیم ترسیم کنند. در بسیاری مواقع که افراد تصویری جامع از وضعیت را ترسیم کنند، خروجی کارشان تصویری خوش بینانه و فاقد هر نوع چالش و مانع است. هنگامی که پیروان قدم در راه می گذارند و سفر را آغاز می کنند، نادرست بودن این تصویر کلی به دلسردی آنها منجر می شود. هدف رهبران نباید صرفا این باشد که احساس خوبی به افرادشان منتقل کنند، بلکه باید به آنها کمک کنند که خوب کار کنند و رویا را به واقعیت بدل نمایند. نمایش درست و دقیق چشم انداز به رهبران اجازه می دهد: نشان دهند آینده چطور به گذشته مربوط می شود تا طی کردن راه معنادار تر شود. بیشتر افراد می خواهند قبل از دست بردن به سوی آینده، گذشته را لمس کنند. وقتی بتوانند این کار را انجام دهند حرکت به جلو کاری درست و طبیعی به نظر می رسد. وقتی رهبران نیاز به ایجاد این ارتباط را تشخیص دهند و پلی بین گذشته و آینده بزنند، می توانند: در زمان مناسب از لحظات به درستی استفاده کنند. در رهبری دانستن زمان حرکت به اندازه دانستن کاری که باید انجام شود مهم است. همون طور که وینستون چرچیل می گوید: “در زندگی هرکس لحظه ای به خصوص فرا می رسد که آن شخص برای آن لحظه خلق شده است… وقتی که از آن استفاده کند…. آن لحظه بهترین ساعت عمرش خواهد بود” برخورداری از تفکر کل نگر موجب می شود در هر کاری به موفقیت بیشتری برسید کسانی که نسبت به مسایل مختلف نگاهی کل نگرانه دارند احتمال موفقیتشان در هر تلاشی بیش از دیگران است.

کل نگری همواره توجه تو را معطوف به هدف می کند

توماس فولر کشیش اختصاصی چارلز دوم پادشاه انگلستان می گوید: “کسی که همه جا هست هیچ جا نیست”. برای انجام کار باید تمرکز کرد. برای انجام کار درست باید به تصویر کلان توجه کرد. همه فعالیت های روزانه باید متمرکز به تصویر کلان باشد تا هدف فراموش نشود. آلوین تافلر: “همیشه باید ضمن انجام کارهای کوچک به کارهای بزرگ فکر کنی تا همه آن کارهای کوچک در مسیر درست قرار بگیرند”.

تفکر کل نگر به شما اجازه می دهد مسایل را از نگاه دیگران ببینید

یکی از مهمترین مهارتهایی که در زمینه ی روابط انسانی می توان کسب کرد توانایی دیدن مسایل از نگاه دیگران است. این مهارت یکی از کلیدهای کار با مشتریان و جلب رضایت آنها و حفظ زندگی مشترک، تربیت فرزندان و کمک به افراد نیازمند است. تمام تعاملات انسانی با این مهارت بهبود پیدا می کند.

برای اینکار باید فراتر از خود، علایق و نگرانی های دنیای خود را ببینید. وقتی که تلاش می کنید مساله را از تمام زوایایی ممکن بررسی کنید. اگر با در نظر گرفتن گذشته شخص دیگری این کار را انحام دهید، علایق و نگرانی های او را کشف کنید و مسایلی را که برای خودتان اهمیت دارد به حاشیه برانید کم کم خواهید توانست آنچه را او می بیند، ببینید و این مهارت بسیار قدرتمندی است.

کل نگری سبب تقویت کار تیمی می شود

اگر در یک کار تیمی شرکت کرده باشید، می دانید که برخورداری از یک نگاه کل نگر برای اعضای تیم تا چه حد اهمیت دارد. زمانی که یکی از اعضا نمیداند جایگاه کارش در ارتباط با کار دیگران کجاست، کل تیم دچار مشکل می شود. هر چه اعضای تیم درک بهتری از کل کار داشته باشند، توان آنها برای انجام کار تیمی بیشتر است.

کل نگری مانع از این می شود که دچار روزمرگی شوید

برخی از جنبه های زندگی کاملا ضروری، اما با این وجود کسالت بار هستند. متفکران کل نگر اجازه نمی دهند که روزمرگی بر آنها غالب شود زیرا از دورنمای جامع و مهم کاری که انجام می دهند چشم بر نمی دارند. آنها می دانند کسی که از نتیجه نهایی کار خود غافل شود. به بردگی لحظه ی حال تن می دهد.

برای اینکه اصلی ترین کارم را درست انجام دهم، چه چیزی باید بدانم؟،  چه کاری باید بکنم؟، چه چیزی را باید ببینم؟ و چه چیزی را باید جذب کنم؟ وقتی به این پرسش ها پاسخ می دهم، می توانم با نگاهی کل نگر روز خود را آغاز کنم. انجام بعضی کارها لذت بخش خواهد بود. انجام بعضی دیگر این طور نیست. اما با آمادگی، مهمترین کار به خوبی انجام خواهد شد.

کل نگری به شما کمک می کند عرصه های جدیدی را کشف کنید.

کسانی که دنیا را ساخته اند که قبل از دیگران در ذهن خود “از پلها عبور کرده اند”. تنها راه کشف چیزهای جدید با دستیابی به عرصه های جدید، عبور از مرز دیدنی ها و دیدن یک تصویر کلی از امور است.

کسب توان کلان بینی

اگر مشتاق یافتن فرصتهای جدید و گشودن افقهای تازه هستید، باید تفکر کل نگر را به مهارت های خود اضافی کنید. برای اینکه به متفکری که توان دیدن یک تصویر کلی و همه جانبه امور را دارد تبدیل شوید پیشنهادهای زیر را به خاطر بسپرید.

برای رسیدن به قطعیت تلاش نکنید

متفکران کلی نگر با ابهامات راحت هستند. آنها سعی نمی کنند هر مشاهده یا داده را در یک جایگاه ذهنی از پیش تعیین شده قراردهند. آنها دید وسیعی دارند و می توانند چندین فکر به ظاهر متناقض را در ذهن خود مدیریت کنند.

پاتریک ام. انجیونی در کتاب پنج وسوسه مدیران عامل  می گوید: “مدیران عامل نباید به دنبال ایجاد سازگاری باشند، ‌بلکه باید از اختلاف سالم وسودمند استقبال کنند همچنین نباید رسیدن به قطعیت را هدف خود قراردهند بلکه باید به دنبال ایجاد وضوح باشند. اگر می خواهید توانایی تفکر کل نگر را در خود پرورش دهید. باید به پذیرش و کار با ایده های پیچیده و متنوع عادت کنید. عادت کنید مفاهیم متفاوت را با یکدیگر تطبیق دهید و دیدگاه های به ظاهر متضاد را هم زمان بپذیرید تا  به قول جیمز کالینز و جری پوراس”نبوغ جمع زدن ها” را درک کنید.

اهداف عالی و سودآوری را هم زمان دنبال کنید، به یک ایدولوژی اصلی ثابت همراه با تغییر و نوآوری پایند باشید، بسیار رویاپرداز باشید و در عین حال جزییات را هم به خوبی پیاده کنید.

از هر تجربه چیزی بیاموزید

متفکران کل نگر چشم انداز و دورنمای ذهنی خود را با درس گرفتن از تجربه ها وسعت می دهند. آنها با رسیدن به موفقیت از پا نمی نشینند، بلکه از آنها درس می گیرند. مهمتر اینکه از شکستهای خود نیز درس می گیرد. زیر تحت هر شرابطی درس پذیر هستند. درس پذیری نوعی نگرش است. یعنی ذهنیتی که می گوید هر چقدر هم که زیاد بدانم یا فکر کنم که می دانم، می توانم از این موقعیت درسی بگیرم. چنین تفکری می تواند مصیبت را به منفعت تبدیل کند.این ذهنیت می تواند حتی در دشوارترین شرایط از شما برنده بسازد. تجربیات مختلف مثبت و منفی به شما کمک می کنند تصویری کلی و جامع از شرایط را ببنید. هرچه تنوع تجربیات و موفقیت شما بیشتر باشد، ظرفیت یادگیری بالاتری دارید. اگر مایلید تفکر کل نگر پیدا کنید. دست به کار شوید و کارهای مختلفی را تجربه کنید، فرصتهای مختلف را امتحان کنید و پس از هر شکست یا موفقیت از آن درس بگیرید.

از بینش افراد مختلف استفاده کنید

متفکران کلان بین از تجربیات خود درس می گیرند. البته آنها از تجربیاتی که ندارند نیز درست می گیرند، یعنی از بینش دیگران هم استفاده می کنند.

اگر می خواهید دامنه افکار خود را وسعت دهید و دید کامل تری نسبت به مسایل پیدا کنید، به دنبال کسب مشاوره با افراد مناسب باشید. اما در انتخاب کسانی که از آنها مشاوره می خواهید ، عاقلانه عمل کنید. منظور از کسب تجربه دیگران این نیست که اینجا و آنجا جلوی افراد را بگیرید و نظرشان را درباره یک موضه خاص بپرسید. گزینشی عمل کنید، با افرادی صحبت کنید که شما را می شناسند و به شما اهمیت می دهند کسانی که زمینه کاری خود را می شناسند و تجربیات متنوع تر و عمیق تری نسبت به شما دارند.

به خود اجازه دهید که دنیای خود را گسترده تر کنید

اگر می خواهید کل نگرانه فکر کنید، باید خلاف جهت حرکت دنیا حرکت کنید. جامعه می خواهد افراد را محدود نگه دارد. بسیاری از مردم به صورت ذهنی با وضعیت فعلی خود پیوند نا گسستنی دارند. آنها آنچه را که همیشه بوده است می خواهد، نه آنچه که می تواند وجود داشته باشد.

آنها به دنبال امنیت و پاسخ های آسان هستند. برای کل نگرانه فکر کردن باید به خود اجازه بدهید مسیر متفاوتی را در پیش بگیرید، چیزهای جدیدی را کشف کنید و دنیاهای جدیدی را پیدا کنید و بر آنها مسلط شوید و وقتی که احساساس کردید دنیایتان بزرگتر شد، جشن بگیرید. هرگز فراموش نکنید که دنیا بیش از آنچه که تجربه کرده اید در خود دارد.

مردان کوچک، افکار کوچکی دارند. ویکتور هوگو