وبلاگ - آخرین اخبار

ویژگی مهم رهبران آینده

واژه‌ی رهبری در دوران معاصر معنای متفاوتی یافته است و برای موفقیت در این جایگاه، باید ویژگی‌هایی را کسب کرد.برای موفقیت در کسب‌و‌کار، باید همواره در پی بهبود مهارت‌هایتان باشید. می توانید از نکاتی که در این سال‌ها و از طریق تجربه به‌دست آورده‌اید، استفاده کنیدو برای موفقیت تیمتان به کار گیرید. ۵مهارتی که درادامه آمده است،درآینده‌ای نزدیک نیاز مهم شما در مسیر رهبری خواهد خورد.واگر کارگروه خود را برای موفقیت برپا کنید، آن را تجربه خواهد کرد.موفقیت رهبر گروه بستگی به حمایت تک تک اعضای گروه ازاو دارد. اغلب افرادی که در جایگاه مدیریت هستند، تنها به فکر عملکرد خود هستند و کمتربه نیاز‌های فردی وشخصی افرادتیم می‌پردازند.

کارین شواِنبارت مدیر اجرایی گروه ان پی دی و نویسنده‌ی مام بی ای (Mom.B.A)، در این باره می‌گوید: «موفقیت یک مدیر یا رهبر تنها به عملکرد او وابسته نیست؛ بلکه به موفقیت همه‌ی افراد تیم وابسته است؛ بنابراین، مدلی که من در رهبری استفاده می‌کنم بیشتر بر مبنای کمک به افراد دیگر برای بهترین بودن و در نتیجه موفقیت تیم است.»

تغییر چینش سنتی سازمان‌ها

جان دوناهو، مدیر اجرایی پیشین ای‌بِی (eBay) و مدیر اجرایی شرکت سرویس ناو، با چینش سنتی سازمان‌ها، موافق نیست. چینش سنتی بر مبنای این است که فردی در بالاترین نقطه و افرادی در پایین‌ترین ضلع مثلث قرار دارند. او می‌گوید: «چینش سنتی سازمان‌ها بر اساس یک مثلث است که مدیر اجرایی در بالاترین نقطه قرار دارد و بقیه افراد در پایین آن هستند؛ اما مدلی که من آن را بسیار کاربردی و کاربردی می‌دانم، کاملا بر‌عکس است. در بالاترین نقطه‌ی این چینش، مشتریان قرار دارند که هدف ما خدمت به آنان است و این مشتری است که با کارکنان ما که جایگاه بهتری را در شرکت دارا هستند، در ارتباط است.جان اضافه می‌کند: «کارکنان ما هر روز با مشتریان در ارتباط هستند و در نظر من آن‌ها در بالاترین نقطه‌ی این چینش قرار دارند. به عنوان مدیر اجرایی، جایگاه من پایین‌تر از آنان است.

شناسایی افرادی که در کسب‌و‌کار یا زندگی شخصی به موفقیت رسیده‌اند…

به عنوان یک رهبر، می دانید که تشویق افراد برای پیشرفت، امری ضروری در کسب‌و‌کار است. در مطالعه‌ای که توسط گالوپ انجام شده است، شرکت‌هایی که بیشترین مشارکت کارمندان را دارد، از تشویق و ترفیع افراد به عنوان عاملی مهم در خلق تعهد و مسئولیت‌پذیری استفاده می‌کند.داگ داویدسون ، مدیر اجرایی و رییس شرکت ساخت‌و‌ساز نیو ساوث، که از شرکت‌های دارای رشد بسیار چشمگیر بوده است، می‌گوید: « طی تجربیاتی که به‌دست آورده‌ام، نه تنها افراد را به خاطر دست‌آوردهایشان در کسب‌و‌کار، بلکه باید در قسمت‌های مهم زندگیشان همانند تولد، قهرمانی، مراسمات و… تشویق کنیم. بیشتر مدیران به این نکته توجه دارند که این روش، آن‌ها را به کارکنانشان نزدیک‌تر می‌کند و وفاداری و مشارکت شان در کارشان را بیشتر می‌کند.

آموزش افراد با یادگیری منظم و پیوسته..

▪️▪️یک رهبر با‌تجربه، اغلب برای توسعه‌ی فرهنگ کار، برای ایجاد محیطی می کوشد که کارکنان آن همانند افراد یک جامعه به یکدیگر کمک می‌کنند، افراد به کار و وظیفه‌ی بقیه اهمیت می‌دهند و از موفقیت همدیگر خوشحال می‌شوند. این نکته‌ای مهم برای داشتن یک کار گروهی عالی و جلب رضایت مشتریان است.یکی از راه‌های ایجاد چنین فرهنگی، از طریق آموزش‌هایی است که افراد را به یکدیگر نزدیک می‌کند و کار گروهی را افزایش می‌دهد.

مت پیتمَن ، مدیر فروش شرکت کُتاپکسی، در این باره می‌گوید:
هر جمعه، تمام افراد شرکت به مدت دو ساعت دور هم جمع می‌شوند و درباره ی دستاوردهای خود در کسب‌و‌کار و هم در زندگی شخصی، صحبت می‌کنند. در نهایت جلسه با رویدادی تمام می‌شود که برای یادگیری نکات جدیدی است که شاید افراد دیگر تا به‌حال آن را تجربه نکرده‌اند. تابه‌حال تجربیات جدیدی داشتیم؛ درباره ی سفر با بودجه‌ی بسیار کم، کلاس‌های نقاشی ، رفتن به کلاس‌های موسیقی و مواردی از این قبیل که خارج از زندگی کاری است.دادن فرصت‌های بیشتر به افراد برای داشتن زندگی متعادل.
در عصر جدید، نکته‌ی اساسی در موفقیت، شناخت دقیق و بازتعریف مشتریان است. به همین دلیل، بیشتر شرکت‌ها، کارکنانشان را مهم‌ترین مشتریانشان می‌دانند.

این گفته گویای آن است که کارکنان یک شرکت باید اهمیت بیشتری نسبت به مشتریان داشته باشند. در این راستا، یکی از این موارد، ارزش دادن به کارکنان و دادن زمان کاری معنطف است. تحقیقات نشان داده است که امروزه، کارکنان به انعطاف‌پذیری بیشتری در انتخاب مکان و زمان کار خود احتیاج دارند.

دادن انعطاف‌پذیری

▪️به این مفهوم است که زمان کاررابرای کارکنان آزاد گذاشته و آنان برنامه‌ی خود را داشته باشند. برای مثال، شروع کار در ساعت ۵ صبح و پایان کار در ظهر است؛ بر خلاف ساعت کاری ۹ تا ۵ بعد از ظهر که در همه‌ی شرکت‌ها مرسوم است. مکان کاری هم در این موارد باید به‌گونه‌ای طراحی شود که کارکنان بتوانند در آن‌جا هر روز تجدید انرژی کنند و از کار کردن لذت ببرند. این باعث می‌شود تا آن‌ها در محیط کاری خود بهتر عمل کنند…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.