وبلاگ - آخرین اخبار

مشکلات ویژهٔ طرح واره بی اعتمادی/بدرفتاری

اگر طرح وارهٔ بی اعتمادی / بدرفتاری به دنبال آسیب های اوایل دوران کودکی به وجود امده باشد، اغلب مدت زمان زیادی برای درمان صرف خواهد شد. طرح وارهٔ رهاشدگی تنها طرحواره ای است که معمولاً درمان آن تا این اندازه طول می کشد. گاهی اوقات آسیب آن قدر شدید است که بیمار برای صحبت راحت و شروع فرآیند تغییر، هیچگاه به درمانگر اعتماد نمی کند. مهم نیست که درمانگر چه کار می کند، زیرا بیمار، مدام رفتار درمانگر را به گونه ای تحریف می کند که نشانگر بدخواهی درمانگر یا انگیزه های منفی اوست. وقتی بیمار دست به رفتارهای شدیداً جبرانی میزند، غلبه بر طرح واره بسیار مشکل می شود. اگر طرحواره شدت کمتری داشته باشد، ممکن است بیماران نخواهند نکات مهم را به خاطر بسپارند یا دوست نداشته باشند فرم های مربوط به تکالیف خانگی را تکمیل کنند و یا اطلاعات مهم را با درمانگر در میان بگذارند، زیرا می ترسند کسی از این اطلاعات علیه آنها استفاده کند. بر این باوریم که بیمار باید تا جای ممکن این درخواست ها را انجام دهد. به بیمار خاطرنشان می کنیم که چنین کارهایی [در میان نگذاشتن اطلاعات مهم، انجام ندادن تکالیف خانگی و…] باعث تداوم طرح وارهٔ او می شوند.

 

🍁کسی که مورد بدرفتاری قرار میگیرد، مجموعهٔ پیچیده ای از احساسات مثل درد، ترس، غضب و سوگ را تجربه میکند. شدت این احساسات بسیار زیاد است و خیلی زود نمایان می شوند. وقتی که با بیمارانی روبه رو می شویم که چنین تجاربی را از سر گذرانده اند به عمق این عواطف آگاه می شویم. حتی اگر این عواطف آرام به نظر برسند، اما فضای روان شناختی اتاق درمان را کاملاً تحت تأثیر قرار می دهند. این احساسات مثل آبی هستند که پشت سد جمع شده اند. به تدریج بر اثر فشار اب، روزی دیوارهای ان سد خواهد شکست و عواطف با شدت تمام نمایان می شوند.

⭕️کسانی که درگذشته، عذاب بدرفتاری را چشیده اند روابط فعلی شان واقعاً دردآفرین است. در روابط احساس راحتی نمی کنید و آسیب پذیر می شوید. دیگران به جای اینکه برای شما اطمینان آفرین و شادی بخش باشند، پیش بینی ناپذیر و خطرناک جلوه می کنند. فکر می کنید که دیگران به شما صدمه میزنند، خیانت میکنند و از شما سوءاستفاده می کنند. پس بایستی در برابر دیگران، همیشه حالت دفاعی داشته باشید. اعتماد کردن به دیگران برای شما سخت است حتی به عزیزان خود. در واقع نسبت به افراد صمیمی زندگی تان نیز بی اعتماد هستیل. گمان می کنید که دیگران مخفیانه قصد دارند به شما آسیب بزنند. اگر رفتار فردی با شما خوب، انسانی و احترام آمیز باشد، در ذهنتان به دنبال این مسئله می گردید که انگار کاسه ای زیر نیم کاسه است. منتظرید که به شما دروغ بگوید و از شما سوء استفاده کند. انگار اعتقاد راسخ دارید که سلام گرگ بی طمع نیست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.