رهبری تیمی

رهبری در گروه­های سازمانی یا تیم­های همکاری یکی از مشهورترین و رو به رشدترین ابعاد تئوری های رهبری و تحقیق در زمینه آن است . تیم ها گروه های سازمانی ترکیب شده از اعضای وابسته به هم و دارای اهداف عمومی مشترک­اند که برای رسیدن به هدف‏ها باید فعالیت‏های خود را با هم هماهنگ کنند .

تجدید ساختار سازمانی در سازمان‏های امروزی، در حقیقت قدرت‏های تصمیم گیری از بالا به پایین در سازمان های سنتی را به تیم های بیشتر خودگردان منتقل کرده و اختیارات تازه ای را در زمینه های جدید به آن ها داده است . این تیم های جدید هنوز ممکن است یک رهبر به معنای سنتی آن داشته باشند یا این که نقش رهبر در بین اعضای تیم تقسیم شده باشد. نقش رسمی رهبر تیم ممکن است در خارج از گروه به خدمت کردن فقط به عنوان یک واسطه با خارج یا داخل گروه عمدتا به عنوان تسهیل کننده فرایند محدود شده باشند یا هر دو آنها . رهبری در داخل این چهارچوب جدید هنوز لازم ولی پیچیده است و عرصه جدیدی را به محققان عرضه می‏کند.

با افزایش تیم های عملیاتی و سازمانی و توسعه نقش آن در ساختار سازمان های پیچیده و در حال تغییر ضروری است که نقش رهبری در داخل این تیم‏های جدید خوب فهمیده شود تا از موقعیت تیم مطمئن و از شکست آن اجتناب گردد. ضرورت عملی فهمیدن طبیعت تیم های سازمانی و رهبری در داخل آن ، تئوری و تحقیق را در جهت نوکردن که قول بسیاری برای فهمیدن رهبری تیمی و اثربخشی تیمی می دهد هدایت می کند . نگرش رهبری و گروه اثربخش مفیدترین چهارچوب کاری برای فهمیدن تئوری های جاری تیم های عملیاتی و رهبری آن را فراهم می آورد. این نگرش از این نظر عملی است که حول بهره وری و محصول گروه که پیچیده رهبری تیمی با فعل و انفعالات بحرانی آن ارائه اثربخشی است ساخته شده است. همچنین نگرشی تئوریک است از این نظر که با تاکید بر تعداد زیادی از عوامل فرایندی ساختاری ، فردی و محتوایی‏، که به اثربخشی تیمی ارتباط دارد پیچیدگی کار تیمی را به حساب می­آورد و از همه مهم‏تر این که نگرش نقش رهبری در طراحی و سرپرستی تیم‏ها را برای دستیابی به اثربخشی توضیح می‏دهد . نگرش اثربخشی رهبری و گروه ابزار خیلی مفیدی برای فهمیدن بنیان های خیلی می‏دهد و تأکیدش بر محصولاتی با کیفیت عالی است. ( افجه ،۱۳۸۵،ص ۴۲۵)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.