وبلاگ - آخرین اخبار

فعالیتهای کششی!

در تمرینات ورزشی همیشه جلساتی هست که در آن ورزشکاران سعی می کنند که کمی بیشتر از رکورد قبلی خودشان را بزنند. مثلا یک دونده استقامت که همیشه ۱۲ کیلومتر می دود، در هر هفته یا هر ماه تلاش می کند که مسافتهای طولانی تری مثل ۱۵ تا ۱۷ کیلومتر را بدود تا آستانه ظرفیت تنفسی و توان استقامتی خودش را بالاتر ببرد. ورزنه برداران هم معمولا جلسات تمرینی ای دارند که در آن سعی می کنند که رکوردهای قبلی خودشان را کمی افزایش دهند. این فعالیتها را فعالیتهای کششی یا همان Stretching Activities می نامند. بدون فعالیتهای کششی، نه تنها سطح توان جسمی یک ورزشکار بالاتر نمی رود، بلکه چه بسا به مرور رو به افول خواهد رفت.

در توسعه زندگی حرفه ای هم فعالیتهای کششی نقشی بسیار کلیدی دارند. فرض کنید که شما یک نجار هستید. تا به حال همیشه با چوبهای نرم و ساده ای مانند چوب صنوبر و سپیدار کار کرده اید. این چوبها هم راحت برش می خورند و هم راحت پرداخت می شوند. یک فعالیت کششی برای شما این خواهد بود که سعی کنید با چوبهای سخت تری مانند چوب گردو همان وسایل چوبی را بسازید. این کار باعث می شود که هم توان دست شما در برش و پرداخت بیشتر شود و هم دقتها و ظرافتهای بیشتری را به مهارتهای خود اضافه کنید.

مثالی دیگر را از یک مربی مهد کودک می زنیم. فکر کنید که شما پنج سال است هر روز صبح مربی یک مهدکودک عادی هستید. مهارتهای مختلفی از جمله نحوه تعامل با بچه ها، گوش دادن و درک نیازهای آنها، سرگرم کردن و آموزش به آنها را فراگرفته اید. یک فعالیت کششی برای شما می تواند این باشد که شیف کاری خود را در ساعتهای بعد از ظهر قرار دهید چراکه در این زمانها بچه ها معمولا خسته هستند، برای پدر و مادر خود دلتنگی می کنند و لذا بسیاری از فعالیتهای حرفه ای شما چالشی تر خواهد بود.

و در نهایت مثالی از یک مدیر بزنیم. شما به عنوان مدیر یک شرکت تولیدی تا به حال مدام در بازار داخل کشور فعال بوده اید. یک فعالیت کششی برای شما می تواند این باشد که در سال آینده تلاش کنید که ۵ درصد از فروش خودتان را به کشورهای منطقه صادر کنید. این کار باعث می شود که شما مهارتهای مختلفی از جمله بازاریابی بین الملل، مذاکره و عقد قراردادهای بین المللی و توسعه سیستم توزیع خودتان را به مجموعه مهارتهای قبلی خودتان اضافه کنید.

فعالیتهای کششی برای توسعه مستمر زندگی حرفه ای ما بسیار ضروری هستند. این فعالیتها باعث می شوند که

۱) مسیر توسعه حرفه ای ما هم از نظر سطح تخصص و هم از نظر طیف مهارتها و توانمندیهای مکمل به مرور رشد کنند.
2) ما را از حصار روزمرگی و افول در زندگی حرفه ای خارج می کنند.
3) به زندگی حرفه ای ما ماهیتی چالشی می دهند
4) در مسیر رقابت با رقبا باعث می شوند که همواره مزیتهای رقابتی خودمان را حفظ کنیم.
5) به ما کمک می کنند که همواره آمادگی مواجهه با تحولات محیط کار را در خودمان حفظ کنیم.

در گام اول برای یک ماه آینده خودتان یک فعالیت کششی تعیین کنید و سعی کنید که در یک ماه آینده بر آن تمرکز کنید.
هفته آینده در خصوص ویژگیهای یک فعالیت کششی با هم بیشتر گفتگو می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.