وبلاگ - آخرین اخبار

مصور سازی

آخرین داستان جالبی که مطالعه کرده اید را در خاطر بیاورید. چه چیزی در ذهن شما شکل می گیرد؟ «نوشته» های کتاب یا «یک تصویر»؟ حتی اگر کتابی که مطالعه کرده ایم سراسر نوشته باشد، خیلی وقتها چیزی که در ذهن ما شکل می گیرد «تصاویر» ذهنی هستند. این یکی از یافته های اساسی در خصوص کارکرد حافظه و یادگیری ست: یادگیری تصویری!
به همین دلیل است که نویسندگان حرفه ای تلاش می کنند مطالب خودشان را به شکل یک «داستان قابل تصور» برای خواننده عرضه کنند. سخنرانان حرفه ای به شکلی مطالب خودشان را ارائه می کنند که تصاویر ماندگاری از ایده های آن‌ها در ذهن ما باقی بماند. یادگیری تصویری به قدری قوی است که بعضاً باعث می شود تمایلی به مطالعه متن ها نداشته باشیم، حتی به صحبتها گوش ندهیم، و به جای آن بر عکس‌ها و فیلم‌ها و تصاویر متمرکز شویم. به همین دلیل ماندگاری و اثرگذاری تصاویر ذهنی بسیار قدرتمندتر از سایر المان‌های ذهنی ست.

چند استفاده اثربخش از مصورسازی در فعالیت‌های حرفه ای:

1. برنامه ریزی حرفه ای مصور: هر کدام از ما به شکلی یک برنامه برای فعالیتهای حرفه ای خودمان داریم. خیلی وقت‌ها این برنامه ها در قالب نوشته هایی همچون چشم انداز، لیست اقدامات و یا حتی برنامه ریزی زمانی فعالیت‌هاست. مصور کردن برنامه های حرفه ای می تواند تأثیری بسیار بیشتر بر ذهن و عملکرد ما داشته باشد. به همین دلیل در پروژه های حرفه ای برنامه کاری پروژه را به صورت مصور در قالب گانت چارت ترسیم می کنند. چه بهتر که به جای یا در کنار چندین صفحه نوشته، برنامه زندگی حرفه ای خودمان را در یک صفحه به تصویر بکشیم.
2. تصویر سازی برای تحلیل و حل مسائل کاری: یکی از تکنیکهای بسیار مؤثر برای تحلیل یک مسئله کاری و یافتن راه حل های مناسب استفاده از تصویر سازی ست. مثلاً فرض کنید که مشکل «کم بودن فضای آموزشی مناسب» است. این را در یک دایره رسم کنید. بعد عوامل مؤثر بر این مسئله را مشخص کنیم و سعی کنیم با فلشهایی نشان دهیم که هر کدام از این عوامل چگونه بر یکدیگر اثر می گذارند. حال عواملی را که خارج از کنترل ما هستند را با رنگ قرمز مشخص کنیم و عواملی که امکان تغییر آن‌ها برای ما وجود دارد را سبز کنیم. این تصویر ساده می تواند خیلی اثربخش تر از گزارش‌های مفصلی باشد که در نهایت مشخص نیست که چگونه می توانیم گامی در حل مشکل برداریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.