وبلاگ - آخرین اخبار

سیمای بالینی طرحواره آسیب پذیری نسبت به ضرر یا بیماری

  • چنین بیمارانی معتقدند که در زندگی آنها، هرلحظه، فاجعه ای به وقوع می پیوندد. آنها اعتقاد راسخ دارند که همیشه برایشان وقایع وحشتناک و غیر قابل کنترل رخ می دهد.
  • آنها معتقدند که ناگهان به یک بیماری جسمی مبتلا می شوند، بلایای طبیعی برایشان اتفاق می افتد، قربانی یک جنایت می شوند، تصادف وحشتناکی می کنند، پولشان را گم می کنند، دچار بحران های عصبی شده یا این که دیوانه می شوند.
  • آنها معتقدند حوادث ناگواری برایشان رخ می دهد که قادر به جلوگیری از آنها نیستند. هیجان مسلط این بیماران، اضطراب است، از پایین ترین سطح ترس تا یک حمله آسیمگی تمام عیار. این بیماران برخلاف بیمارانی که طرحواره وابستگی دارند، از کنار آمدن با موقعیت های زندگی روزمره نمی ترسند، بلکه بیشتر می ترسند که حوادث ناگواری برای آنها پیش بیاید.
  • اغلب این بیماران به منظور مقابله با طرح واره از اجتناب یا جبران افراطی استفاده میکنند.
  • آنها ممکن است به اختلال هراس مبتلا شوند، زندگی محدودی را برگزینند، از داروهای آرام بخش استفاده کنند، دست به تفکر جادویی بزنند، درگیر آیین مندی های وسواسی شوند یا به علائم ایمنی بخش متوسل شوند مانند همراهی با فردی قابل اعتماد، همراه داشتن یک بطری آب یا داروهای آرامبخش هدف از انجام تمام این رفتارها، جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.