وبلاگ - آخرین اخبار

«شاگردی» کردن یا «شگردی» کردن؟

اگر با فلانی کار کنیم، اسمش داخل رزومه ما می آید!
اگر با فلانی ارتباط بگیریم، می توانیم از اعتبارش استفاده کنیم برای گرفتن پروژه های کاری بهتر.
در کنارش هم چیزهایی یادمی گیریم!
این ایده ها مبنای یک باور فراگیر است: همکاری با یک استاد خبره علاوه بر یادگیری های حرفه ای، باعث کسب اعتبار برای ما می شود!

این باور خیلی وقتها مشکل ساز است!!

دلیل نخست: اهداف یادگیری لزوما با اهداف بازاری و کسب شهرت سازگاری ندارند. به عنوان نمونه اگر ارتباط شما با استادتان بر مبنای شاگردی کردن باشد، خیلی وقتها نباید دست به انجام یک پروژه جدی و رسمی بزنید، بلکه بایستی مهارتها و توانمندیهای خودتان را بالا ببرید. اما اگر هدف کسب اعتبار باشد، انتظار این است که هرچه سریعتر این اعتبار مبنایی برای کسب فرصتهای کاری شود.
دلیل دوم: جنس رابطه بین استاد و شاگرد عمدتا از این دست است که شاگرد قرار است از استاد مهارتهای جدید را فرابگیرد. اما جنس رابطه ای که برای کسب اعتبار است، بیشتر از نوع همکاری و اصطلاحات ائتلاف تجاری است.
دلیل سوم: رابطه استاد و شاگردی در درازمدت اثرات خودش را نشان می دهد، اما در رابطه ای که برای کسب اعتبار و فرصتهای اقتصادی ست، انتظار طرفین این است که در کوتاه مدت به منفعتی دست یابند.

به همین دلیل این نوع تعاملات به جای اینکه منجر به شاگردی کردن شود، بعضا (حتی ناخواسته) تبدیل به «شگردی» برای کسب منفعتهای طرفین می شود و در نهایت به هر دو طرف ضربه می زند: هم اعتبار استاد مخدوش شود و هم شاگرد مورد استثمار قرارگیرد.

دو پیشنهاد حرفه ای:

سعی کنیم که پیش استادی شاگردی کنیم که تنها هدفش بهره کشی از توان و انرژی ما نباشد. خیلی وقتها این باور اشتباهی ست که اگر با افراد خیلی مشهور کار کنیم خیلی چیزها یادمی گیریم. چه بسا دانشجویانی با استادهای خیلی مشهور تز گرفته اند، اما حتی به اندازه چند صفحه کتاب درسی هم دانش به آنها اضافه نشده است. چه بسا در محیط کاری با مدیران مشهوری همکاری کرده ایم، ما در نهایت صرفا انرژی ما در «بیگاری» کردن هدر رفته است. هوشمند آن است که از بزرگان بیاموزد اما در پای بزرگان نیفتد!
لزوما استادهای خوب در بین افراد مشهور نیستند. چه بسا افرادی هستند که روحیه شاگردپروری دارند، از تجربه نسبتا خوبی هم برخوردارند اما هنوز شهرت زیادی کسب نکرده اند. اینها گزینه های خیلی خوبی برای شاگردی کردن هستند، به ویژه وقتی که ما هنوز در ابتدای مسیر حرفه ای شدن هستم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.