وبلاگ - آخرین اخبار

سیستم های کنترل استراتژیک

سیستم های کنترل استراتژیک

مدیران استراتژیک در انتخاب استراتژی ها و ساختار سازمانی مواردی را انتخاب می‌کنند که به سازمان امکان می‌دهد تا در دنبال کردن الگوی کسب و کار خود و ایجاد ارزش و منفعت به موثرترین وجه از منابع خود استفاده کنند. سپس آنها سیستم های کنترل استراتژیک را ایجاد می کنند. این سیستم ها ابزارهایی هستند که امکان پایش و ارزیابی ساختار و استراتژی را به آنها می دهند. مدیران استراتژیک با این ابزارها در واقع پایش و ارزیابی می‌کنند که آیا ساختار و استراتژی آنها آنطور که مدنظرشان است کار می کنند، چگونه باید بهبود یابند و در صورت کار نکردن چگونه باید تغییر داده شوند.

کنترل استراتژیک علاوه بر این موارد به این امر می پردازد که چگونه مشوق هایی را ایجاد کند تا کارکنان برای بررسی مسائل مهم که در آینده برای سازمان پیش می آید انگیزه داشته باشند و بر آن تمرکز کنند که عملکرد سازمان به صورت روز افزون بهتر شود.

اهمیت کنترل استراتژیک آنجایی معلوم می شود که بدانیم چگونه به مدیران کمک میکند تا چهار مولفه ایجاد مزیت رقابتی یعنی کارایی، کیفیت، نوآوری و پاسخگویی به نیازهای مشتریان را تحقق بخشند.

 1. مدیران برای تعیین اینکه چگونه به صورت کارا از منابع سازمانی استفاده کنند باید بتوانند به صورت دقیق اندازه‌گیری کنند که چه تعداد واحد ورودی برای تولید یک واحد خروجی استفاده می شود این امر بدون داشتن یک سیستم کنترلی کارا امکان پذیر نخواهد بود .سیستم کنترلی دارای سنجه های است که به مدیران امکان می‌دهد تا چگونگی کارآمدی تولید کالا و خدمات را ارزیابی کنند که نهایتا به کارایی کل عملیات تولید منجر خواهد شد.
 2. کنترل استراتژیک و کیفیت:
  امروزه رقابت در قالب و حول افزایش کیفیت کالاها و خدمات دور می زند.
  کنترل استراتژیک عامل مهمی در تعیین کیفیت کالاها و خدمات است زیرا بازخوردی در مورد کیفیت محصولات و خدمات به مدیران می‌دهد.
 3.  کنترل استراتژیک و نوآوری:
  نوآوری موفق هنگامی رخ می دهد که مدیران، محیطی را در سازمان به وجود آورند که کارکنان برای خلاق بودن خود احساس اختیار کنند. اختیار به صورت غیرمتمرکز به کارکنان داده شود تا برای تجربه کردن و ریسک کردن احساس آزادی کنند. یکی از چالش‌های مهم و مدیریتی تصمیم گیری در مورد سیستم های مناسب کنترل برای تشویق ریسک پذیری است. اتخاذ یک سیستم کنترل استراتژیک مناسب به سازمان در این امر کمک شایانی خواهد کرد.
 4.  کنترل استراتریک و پاسخ گویی به نیاز های مشتریان:
  مدیران استراتژیک در صورت ایجاد سیستم کنترل استراتژیک می توانند پاسخگویی سازمان خود به مشتریان را بالا ببرند.
  این سیستم به آنها امکان می دهد تا ارزیابی کنند که کارکنانی که در تماس با مشتریان قرار دارند کار خود را خوب انجام میدهند یا نه ؟ پایش رفتار کارکنان به مدیران کمک می کند تا سطح عملکرد شان را بالا ببرند.

برگفته از کتاب؛
تئوری مدیریت استراتژیک

نوشته: گرت جونز،چارلز هیل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.