وبلاگ - آخرین اخبار

درک توانایی دیگران با ابزار دیسک

درک توانایی دیگران با ابزار دیسک

شناخت دیگران

شناخت سبک رفتاری خودتان اولین قدم در تقویت روابط می باشد. برای اینکه بتوانید به قدرت مدل های رفتاری پی ببرید، شما نیاز دارید که بتوانید چگونه می توانید این اطلاعات را در مورد افراد دیگر در شرایط متفاوت انجام بدهید.

روابط خوب می تواند بهتر شوند و روابط چالش بر انگیز می تواند خوب بشود. مردم می خواهند که با آنها طبق مدل رفتاریشان رفتار شود نه طبق مدل رفتار شما. مردم عموما از روی خود بینی این اشتباه را دارند که فکر می کنند دیگران مثل آنها فکر و تقابل می کنند و خیلی از ما با باور به قانون طلایی بزرگ شده ایم:

با دیگران به شکلی رفتار کن که دوست داری آنگونه با تو رفتار کنند.

با این وجود ما قانون دیگری از زندگی را ترویج می کنیم که توسط دکتر تونی الکساندرا مطرح شده به نام قانون پلاتینیوم:

با دیگران به شکلی رفتار که آنها انتظار  دارند با آنها بدان شکل رفتار کنی.

این استراتژی نیازمند یک سازگاری استراتژیک بر پایه نفر به نفر است و شما با تنظیم رفتارتان مردم را مجبور می کنید بیشتر با شما احساس راحتی کنند و شما و شرایط بوجود آمده به تطبیق یافتن مشهور است. خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید تطبیق با سبک دیگران همواره راحت نیست. ممکن است به زمان نیاز داشته باشد، احساس شود که بسیار سخت و بعضا در موارد خاص عجیب و غریب است. به آن زمان بدهید، تمرین کنید، صبر کنید و منافع را در روابطتان ببینید.

تطبیق پذیری:

چگونه می توانم سبک رفتاری دیگران را تشخیص بدهم؟

نحوه ارتباط بر قرار کردن با هر سبک رفتاری چگونه است؟

 • تعدیل کردن مستقیم و غیر مستقیم بودن
 • تعدیل کردن گارد باز یا گارد بسته بودن
 • تعدیل همگامی و اولویت
 • سازگاری در شرایط متفاوت
 1. در محل کار
 2. در فروش و خدمات
 3. در روابط اجتماعی
 4. در محیطهای آموزشی

تطبیق پذیری چیست؟

تطبیق پذیری بر دو عامل استوار است: انعطاف و شایستگی، انعطاف رضایت شماست و شایستگی توانایی های شماست در تنظیم دیدگاه و استراتژی شما بر پایه نیازهای شما در هر موقعیت یا ارتباط در زمان مشخص است. چیزیست که شما باید بشناسید تا در خود انجام دهید.در الگو ها نگرشها و عادتها و نباید آن را از دیگران انتظار داشته باشید.

ما تطبیق پذیری را زمانی که مجبوریم برای سبک S یا C‌ سرعت خود را پایین بیاوریم، یا زمانی که سرعت خود را برای همگامی با D یا I  بالا می بریم. همچنین زمانی که سبک  D یا C  زمان می گذارند تا با سبک S یا I‌ ارتباط بر قرار کنند و یا سبک I یا S تمرکز می کند تا حقایق را دقیق مثل D‌ یا C ببیند، تمرین می کنیم.

تطبیق پذیری به معنای پیروی از سبک سایرین نیست بلکه به معنای تطبیق گارباز، مستقیم بودن،‌همگامی واولویت با سبک افراد دیگه، درحالی که شخصیت خود را حفظ می کنید می باشد.

افراد تطبیق یافته می دانند که چگونه در روابط خود گفتگو کنند که اجازه دهند همه برنده باشند.

سطح تطبیق پذیری شما با نحوه قضاوت دیگران در مورد روابط شان به شما سنجیده می شود. افزایش تطبیق پذیری باعث افزایش اعتماد و اعتبار شما می شود. اگر سطح تطبیق پذیری پایین بیایید سطح اعتماد و اعتبار شما نیز کاهش می یابد.

اگر تطبیق پذیری بیشتر باشد باعث می شود تقابل شما و افراد سخت بهره ور تر باشد و کمک کند تا شما از تنشها اجتناب کنید یا آنرا مدیریت کنید.

ملاحظات مهم:

 • تطبیق پذیری در همه روابط موفق اهمیت به سزایی دارد.
 • سبک هیچ کس به صورت طبیعی از دیگران تطبیق یافته تر نیست.
 • تطبیق پذیری یک انتخاب است:
  • شما می توانید با یک نفر تطبیق پذیر رفتار کنید در صورتی که با دیگران خود را تطبیق ندهید.
  • شما می توانید امروز با یک نفر تطبیق یافته رفتار کنید و فردا با همان فرد با تطبیق یافتگی کمتری بر خورد کنید.
 • افراد در زندگی حرفه ای خود بیشتر از زندگی اجتماعی و فردی خود تطبیق یافته رفتار می کنند:
  • ما ترجیح می دهیم در محیط کار با افرادی که کمتر میشناسیم بیشتر تطبیق یافته رفتار کنیم.
  • ما ترجیح می دهیم در خانه و در کنار افرادی که بیشتر میشناسیمشان کمتر تطبیق یافته رفتار کنیم.

چند تذکر:

تطبیق پذیری در نهایت خود ممکن است کاری مسخره و دو وجهی باشد. افرادی که در هر موقعیتی بسیار تطبیق یافته رفتار میکنند نمی توانند از استرس و ناکارامدی اجتناب کنند.

همچنین خطر گسترش تنش به خاطر رفتار در یک سبک غیر از سبک طبیعی خود فرد بالا می رود. معمولا این موضوع موقتی است و ممکن است ارزشمند باشد به شرط اینکه بتوانید به یک تفاهم نسبی با دیگران دست یابید.

در قسمت دیگر پیوستار عدم تطبیق پذیری ممکن است شما را به صورت یک فرد خشن و ناسازگار بینند زیرا آنها نیز در رفتار طبق سبک خودشان با سرعت و اولویت خودشان پافشاری می کنند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.